„Trujące ślimaki bez skorupy w Polsce? Nigdy nie dotykaj ich gołymi rękoma!”

Jeśli jesteś miłośnikiem przyrody, zapewne już nie raz natknąłeś się podczas swoich wypraw na różne jej ciekawe, a czasem i nieco dziwaczne reprezentantki. Jednymi z nich są na pewno ślimaki. Ale czy wiesz, że w Polsce można spotkać nie tylko te 'klasyczne’, z charakterystyczną skorupą, ale także ich pozbawione tej ochrony kuzynki? Co więcej, wśród tych drugich mogą znajdować się takie, które są dla nas niebezpieczne. Tymi nietypowymi przedstawicielami mięczaków są Ślimaki bez skorupy w Polsce trujące? Nigdy nie bierz ich do ręki!

Jeśli nigdy wcześniej o nich nie słyszałeś, to najwyższy czas nadrobić zaległości. Ślimaki bez skorupy, nazywane również nagoślimakami, reprezentują jeden z rzędów mięczaków. Są one dość powszechne w naszym kraju, a ich różnorodne gatunki można spotkać praktycznie na każdym kroku. Ich specyficzny wygląd, brak skorupy, zwraca na siebie uwagę i powoduje, że są one łatwo rozpoznawalne.

Niektóre z tych gatunków nagoślimaków są jednak bardzo niebezpieczne. Nie, nie są one jadowite w takim stopniu jak np. niektóre egzotyczne węże, ale zdecydowanie nie powinieneś ich dotykać gołymi rękoma. Dlaczego? Otóż, zdarza się, że są one nosicielami niebezpiecznych dla ludzi pasożytów. Narażając się na kontakt z nimi, możemy przyczynić do przeniesienia tych pasożytów na nasz organizm.

W Polsce, niezwykle niebezpiecznym gatunkiem nagoślimaka jest na przykład ślimak z gatunku Arion. Są one nosicielami pasożyta płuc, Angiostrongylus cantonensis, który może przenikać do mózgu człowieka powodując poważne choroby i powikłania.

Dlatego chociaż przyroda jest niezwykle fascynująca i wiele ciekawych odkryć na nas jeszcze czeka, warto pamiętać o zdrowym rozsądku i podstawowych zasadach bezpieczeństwa podczas jej obserwacji. Zwracajmy uwagę na to, co dotykamy i z czym się bawimy, zwłaszcza gdy jesteśmy z dziećmi. Pamiętajmy, że nie wszystko co ciekawe i atrakcyjne jest jednocześnie dla nas bezpieczne, szczególnie jeśli mówimy o świecie zwierząt.

Więcej informacji na temat poszczególnych gatunków nagoślimaków, ich charakterystyki oraz potencjalnych zagrożeń z nimi związanych znajdziecie na stronie: Ślimaki bez skorupy w Polsce trujące? Nigdy nie bierz ich do ręki!.

Pozdrawiamy miłośników przyrody i pamiętajcie – zdrowy rozsądek to klucz do bezpiecznego korzystania z jej uroków!