Michał Englert – Życie i twórczość

Michał Englert to ceniony operator i scenarzysta z Polski. Z karierą trwającą ponad dwie dekady, Englert wywarł znaczący wpływ na przemysł filmowy dzięki swoim zdolnościom artystycznym i technicznym.

Urodzony w 1975 roku we Wrocławiu Michał Englert już w młodym wieku zainteresował się filmem. Studiował film w PWSFTViT im. Krzysztofa Kieślowskiego w Katowicach, gdzie doskonalił swój warsztat operatora i scenarzysty.

Przełomowym filmem Englerta jako operatora był „Ostatnia rodzina” z 2016 roku w reżyserii Jana P. Matuszyńskiego. Film opowiada historię malarza Zdzisława Beksińskiego i jego rodziny, a zdjęcia Englerta doskonale oddają mroczny i surrealistyczny klimat filmu. Za swoją pracę nad filmem Englert otrzymał nagrodę Polskich Nagród Filmowych za najlepsze zdjęcia.

Kolejnym godnym uwagi projektem Englert jako operatora był film „Body/Ciało” z 2015 roku w reżyserii Małgorzaty Szumowskiej. Film porusza tematy żalu, miłości i akceptacji, a zdjęcia Englert są kluczowym elementem w przekazywaniu emocjonalnej głębi historii. Film zdobył Srebrnego Niedźwiedzia dla najlepszego reżysera na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Berlinie i przyniósł Englertowi kolejną nagrodę za najlepsze zdjęcia podczas Polskich Nagród Filmowych.

Oprócz pracy jako operator, Michał Englert jest również znakomitym scenarzystą. Był współautorem scenariusza do „Wilkołaka” z reżyserem Adrianem Pankiem w 2018 roku. Akcja filmu rozgrywa się w obozie koncentracyjnym dla dzieci po zakończeniu II wojny światowej i podąża za grupą osieroconych ocalałych, którzy walczą o przetrwanie w trudnych warunkach . Film spotkał się z uznaniem krytyków i zdobył kilka nagród, w tym nagrodę za najlepszy scenariusz na Festiwalu Filmowym w Sitges.

Najnowszym projektem Englerta jest film „Nigdy więcej nie będzie śniegu”, do którego scenariusz napisał wspólnie z reżyserką Małgorzatą Szumowską. Film opowiada historię ukraińskiego pracownika migrującego, który zostaje masażystą dla bogatych mieszkańców zamkniętego osiedla w Polsce. Film miał swoją premierę na Festiwalu Filmowym w Wenecji w 2020 roku i został wybrany jako polski kandydat do najlepszego międzynarodowego filmu fabularnego na 93. ceremonii rozdania Oscarów.

Talent Michała Englerta jako operatora i scenarzysty zapewnił mu opinię jednego z najbardziej szanowanych i rozchwytywanych twórców filmowych w Polsce. Jego prace zostały docenione na wielu międzynarodowych festiwalach filmowych i nagrodach, a on nadal przesuwa granice wizualnego opowiadania historii w swojej kreatywnej współpracy z reżyserami. W nadchodzących latach możemy spodziewać się kolejnych wyjątkowych prac Michała Englerta.