Gdzie zaczyna się Szlak Orlich Gniazd?

Szlak Orlich Gniazd to jedna z najbardziej malowniczych tras turystycznych w Polsce, wiodąca przez wiele zamków i warowni zbudowanych przez rycerzy w średniowieczu. Ale gdzie dokładnie zaczyna się ten słynny szlak?

Szlak Orlich Gniazd rozpoczyna się w miejscowości Ogrodzieniec, położonej w województwie śląskim. Tutaj znajduje się jeden z najpiękniejszych zamków w Polsce – Zamek w Ogrodzieńcu. Jest to ruina zbudowana w XV wieku, która w przeszłości pełniła rolę ważnej warowni strzegącej szlak handlowy biegnący z Krakowa na Śląsk.

Zamek w Ogrodzieńcu to idealne miejsce, by rozpocząć wędrówkę po Szlaku Orlich Gniazd. Z okolicy zamku wyrusza wiele szlaków turystycznych, wiodących przez malownicze okolice Jury Krakowsko-Częstochowskiej. Tu można podziwiać piękne krajobrazy, wspinając się po skalnych ścianach i przechodząc przez skaliste wąwozy.

Kolejnym ciekawym zamkiem, który znajduje się na Szlaku Orlich Gniazd, jest Zamek w Pieskowej Skale. To jedna z najbardziej znanych i malowniczych warowni w Polsce, zlokalizowana na szczycie skalnego wzniesienia. Zamek pochodzi z XIV wieku i w przeszłości był ważnym punktem obrony dla południowej granicy Polski.

Dalsza część Szlaku Orlich Gniazd prowadzi przez wiele innych zamków i warowni, takich jak Zamek w Mirowie, Zamek w Bobolicach czy Zamek w Olsztynie. Każdy z nich ma swoją ciekawą historię i unikalną architekturę.