Na początku dwudziestego pierwszego wieku z dumą możemy mówić o tym, że wiemy coraz więcej na temat tego, jak dbać o swoje zdrowie. Niestety, nadal mamy do czynienia z chorobami, które rozprzestrzeniają się z dużą szybkością i mogą stanowić zagrożenie dla życia pacjentów zmagających się z nimi. Co gorsza, w przypadku większości z nich istnieje możliwość podjęcia środków zaradczych, nie korzystamy z niej jednak nie przywiązując zbyt dużej wagi do niepokojących sygnałów wysyłanych przez organizm. Jedną z takich chorób jest nadciśnienie tętnicze.

Specyfika objawów nadciśnienia tętniczego
Lekarze z pewnym żalem powtarzają często, że nadciśnienie tętnicze nie boli, a tym samym wielu pacjentów zaczyna zdawać sobie sprawę z zagrożenia nim dopiero wtedy, gdy organizm nie radzi już sobie z następstwami choroby. Na szczęście, istnieje kilka jego objawów, które mogą skłonić pacjentów do wykonania pomiaru ciśnienia pod warunkiem, że zostaną odczytane w prawidłowy sposób.
Z chorobą wiąże się zresztą jeszcze jeden problem, który zasługuje na wzmiankowanie, gdy bowiem w grę wchodzi nadciśnienie tętnicze objawy schorzenia wcale nie muszą być intensywne. Coraz częściej jesteśmy skazani na życie w pośpiechu i wcale nie przesadzamy mówiąc, że na nic nie mamy czasu. Trudno zatem dziwić się, że wykazujemy się skłonnością do ich ignorowania i prób likwidowania z wykorzystaniem dostępnych bez recepty leków.

Kiedy warto udać się do lekarza?
Lista objawów nadciśnienia tętniczego jest dość długa, a choć na pierwszy plan wysuwają się dość silne bóle głowy w okolicy potylicy, nie tylko ten sygnał wysyłany przez organizm powinien alarmować pacjenta. Wcale nie mniej niepokojące są zawroty słowy, szumy w uszach i mroczki przed oczami, a także uczucie pulsowania w skroniach. Niektóre objawy mogą przypominać te, z którymi często mamy do czynienia, gdy nasz organizm jest osłabiony. Wielu pacjentów skarży się na krwotoki z nosa, zaburzenia widzenia i trudności z zaśnięciem, do symptomów tych niejednokrotnie można przy tym dopisać chrapanie, szybko dopadające pacjenta zmęczenie, duszności i potliwość. Gdy nadciśnienie tętnicze staje się już poważniejszym problemem jego objawy nie tylko zyskują na sile, ale również zmieniają nieco swój charakter. W pewnym momencie pacjenci zaczynają więc uskarżać się na uczucie, że ich serce bije zbyt szybko, niekiedy pojawiają się zaś nie tylko coraz bardziej dokuczliwe bóle zamostkowe, ale i zasłabnięcia. Bez względu na intensywność objawów warto pamiętać, że nigdy nie jest za późno, aby udać się do lekarza i zainaugurować leczenie.

Dodaj komentarz